Plaka Tanıma Sistemi Nedir

Plaka Tanıma Sistemi Nedir

Plaka tanıma sistemi, herhangi bir insan müdahalesi olmadan araç plakalarını hatasız bir şekilde okuyabilen gelişmiş bir sistemdir. Otomatik plaka tanıma sistemi; otopark ve otoban geçiş ücretlendirmesi, çalıntı araç tespiti, şehir içi araç izleme, akıllı ücretlendirme ve diğer birçok uygulama için kullanılabilir. Araç yönetim işlemlerinde yeni bir standart haline gelen plaka tanıma uygulamaları, gelişmiş algoritmalar ve optik görüntüleme teknolojileri sayesinde çok ufak bir hata payı ile çok yüksek hızlarda plaka tespitine olanak tanır.

Plaka Tanıma Sistemi Nasıl Çalışır?

Plaka tanıma sistemi, plaka görüntüsünü girdi olarak alan ve plakanın metin dosyasını çıktı olarak sunan gelişmiş bir yazılım paketidir. “Plate Recognition” olarak da bilinen plaka tespit motoruna kod çözmede yardımcı olacak çeşitli başka girdiler ve yazılım araçları da eşlik edebilir. Plaka tanıma motoru, gerçek zamanlı veya kayıt olarak elde edilen görüntüyü işleyerek plaka üzerinde yer alan sayı ve rakamların deşifre edilmesini sağlar. Yeni nesil plaka tanıma sistemleri, kod çözmeye yardımcı olacak ipuçlarını da algoritmalarına dahil eder. Renk algılama, harf/rakam boyutu, plaka açısı, araç hızı, karanlıkta kalan bölgelerin aydınlatılması ve eksik parçaların birleştirilmesi gibi okuma araçları sayesinde her koşulda plaka tanımlaması yapılabilir.

 

Plaka tanımlama yazılımı, ilk olarak çerçeveleme özelliğiyle görüntü içerisindeki plakanın konumunu belirler. Bu esnada yazılım, görsel içindeki diğer verileri göz ardı ederek sadece plakaya odaklanır. Ardından oryantasyon ve boyutlandırma bölümüne geçilir. Sistem, plakanın kodunu çözmek için özel ayarlamalar yapar. Düz bir perspektif ve net bir okuma için açısal düzeltmeler ve renk/parlaklık optimizasyonları yapılır. Yeni nesil plaka tanımlama sistemlerinde, daha net ve okunabilir bir görüntü oluşturmak için aynı plakanın birden fazla görüntüsü de bir araya getirilebilir. Farklı açılardan yakalanan görüntüler, bir araya getirilerek okunabilir bir plaka görüntüsü elde edilir.

Plaka Tanıma Sistemi Ne İşe Yarar?

Plaka tanıma sistemi, kontrol noktasından geçen her araç hakkında anında veri toplamaya ve toplanan verileri mevcut çalışma düzeniyle ilişkilendirmeye olanak tanıyan hassas bir sistemdir. Plaka üzerinde yazan bilgilerin yanı sıra aracın türü, yönü ve hızı gibi diğer veriler de bu sistem aracılığıyla kolayca tanımlanabilir. Plaka tanıma uygulamalarının başarısı, hem şirketlere hem de müşterilerine fayda sağlamasında yatmaktadır. Şirketler daha hızlı, sorunsuz ve temassız araç tanımlama hizmeti sayesinde müşteri deneyimini geliştirirken maliyetleri düşürür ve gelirlerini artırır.

Plaka Tanıma Sisteminin Avantajları Nelerdir?

Plaka tanıma sisteminin kullanıcılarına sağladığı başlıca avantajlar şu şekilde sıralanabilir:

  • Otopark giriş/çıkışı, gişe geçişleri ve bariyer uygulamaları için çok yönlü çözümler
  • Kızılötesi aydınlatma ile karanlık ortamlarda dahi sorunsuz plaka okuma olanağı
  • Ücret tahsilatı veya otomatik geçiş işlemleri için otonom sistem kurabilme imkânı
  • Plaka datalarını görüntüleme, inceleme, kaydetme ve raporlama seçeneği
  • Ücretli/ücretsiz geçişlerde ve emniyet noktalarında üst düzey güvenlik hattı oluşturabilme avantajı

Plaka Tanıma Sisteminin Kolaylıkları Nelerdir?

Tüm plakaları okuyabilmek için gelişmiş bir plaka tanıma algoritması oluşturmak gerekir. Yazılımsal olarak bu algoritmayı hazırlamak, hem oldukça zahmetli hem de bir hayli zordur. Kullanımda olan her türlü plakayı analiz etmek ve özelliklerini algoritma içine entegre etmeye ihtiyaç vardır. TCP/IP protokolü üzerinde faaliyet gösteren ve mevcut IP kamera sistemleriyle uyum içinde çalışan BluEyes plaka tanıma sistemi, %98,5 gibi oldukça yüksek bir doğruluk oranına sahiptir. Böyle bir başarı, genel programlama yeteneklerinin çok ötesindedir.

Siz de plaka tanımlama işlemlerini güvenilir bir çözüm haline getirmek için BluEyes yazılımını tercih edebilir, plaka takibini gerçek zamanlı olarak gerçekleştirebilirsiniz.