Plaka Tanıma Sistemi Nasıl Çalışır

Plaka Tanıma Sistemi Nasıl Çalışır

Taşıtlara ilişkin çeşitli verileri size sunan plaka tanıma sistemleri şüpheli araçları anında tespit ederek güvenliğinizi korumanıza yardımcı olur. Bu sistemler dijital görüntüleri metne çevirerek araç plakalarının taramasını çeşitli veri kaynakları üzerinde yapar. En basit haliyle bir bilgisayar yazılımına entegre bir kameradan oluşan plaka tanıma sistemlerinin kullanım amacına göre donanım unsurları da değişiklik gösterebilir.

Plaka Tanıma Sistemleri ile Nasıl Sorgulama Yapılır?

Plaka tanıma sisteminin görüş alanına herhangi bir taşıt girdiğinde aracın ön veya arka görüntüsü otomatik olarak kameralar aracılığıyla alınır. Araç görüntüsünden plaka görseli sisteme yüklü yazılım tarafından ayırt edilir. Dijital görüntü şeklindeki plaka, program tarafından metne çevrilir. Metin halindeki plaka bilgisi, tercih edilen sisteme göre EGM-Polnet gibi yerel veri tabanlarından otomatik olarak sorgulanır ve araca ait diğer bilgilerle birlikte sistemde arşivlenir. Sorgulama sonucunda aracın aranıp aranmadığı veya çalıntı olup olmadığı hakkında çeşitli veriler elde edilebilir.

Aracın daha önce hangi tarihlerde kontrol noktasından giriş yaptığıyla ilgili bilgiler araç görseli ile birlikte kaydedilebilir. Site otoparkı gibi birden fazla kapısı olan alanlarda, merkezi bir sunucu yardımıyla aynı araç farklı kapılardan geçiş yapsa bile tüm verileri sistem tarafından saklanır. Plaka tanıma sistemleri tarafından depolanan bilgiler, araç uygulamaya kayıtlı herhangi bir kontrol noktasından tekrar geçtiğinde operatörün ekranına gelir ve istenildiğinde rapor halinde alınabilir.

Plaka Tanıma Sistemleri Nerede Kullanılır?

Farklı kullanım alanları olan plaka tanıma sistemleri genel olarak dört gruba ayrılır. Bunlar arasında geçiş kontrol, site, ücretli otopark ve kantar plaka tanıma sistemleri yer alır. Plaka tanıma sisteminden geçiş kontrol amacıyla karayollarında kural ihlali yapan araçların tespit edilmesi, çeşitli kurumlara giriş yapan araçların denetlenmesi ve kayıt altına alınması için faydalanılır.

Plaka tanıma sistemi site, iş yeri ve rezidans gibi alanlarda farklı amaçlarla kullanılır. Sisteme kayıtlı araçlar kontrol noktasına geldiğinde bariyerler otomatik olarak açılırken kaydı olmayan taşıtların girişi engellenir. Ayrıca misafir araçların güvenli olup olmadığı kontrol edilir ve giriş yapan her taşıtın bilgileri arşivlenir. Plaka tanıma sistemi ücretli otopark, AVM ve hal gibi araç girişinin yoğun olduğu alanlarda güvenliğin yanı sıra park ücretini belirlemek için de kullanılır. Bu sistem sayesinde araçların parkta bulunduğu süre bilet kesmeden önce kolaylıkla hesaplanabilir.

Plaka tanıma kantar sistemi yol denetim istasyonları, fabrikalar, kum ve maden ocakları gibi yüksek tonajlı ürün giriş çıkışı yapılan alanlarda tercih edilir. Kantarla entegre çalışan bu sistemde aracın plakası çeşitli veri tabanlarında sorgulanır. Sorgulama sonucu şoförün kimliği ve aracın taşıdığı ürün muhteviyatı, rotası, önceki geçiş zamanı gibi bilgiler elde edilebilir.

Plaka Tanıma Sistemi Kullanmanın Avantajları Nedir?

  • Bilet makinesi, giriş kartları ve bariyer kumandası gibi cihazlara olan gereksinimi ortadan kaldırır.
  • Otomatik çalışan sistem, güvenlik personeli istihdamı konusunda tasarruf sağlar.
  • Yapay zekâ algoritması sayesinde olası insan hataları engellenir.
  • Hızlı plaka okuması yapan sistemler aracılığıyla kontrol noktalarında araç kuyrukları oluşmaz.
  • Şüpheli araçlar kolay takip edilebilir ve anında tespit edilebilir.
  • Tüm verileri küçük bir yerde saklayabileceğiniz için arşiv konusunda alan ve hız kazandırır.
  • Görsel destekli araç verileri istenildiği zaman raporlanabilir ve gerekli mercilere internet üzerinden gönderilebilir.

Türkçe yazılım desteğiyle sunulan BluEyes plaka tanıma sistemleri içerisinden ihtiyaçlarınıza en uygun olanı satın alarak yaşam alanlarınızın güvenliğini artırabilirsiniz. Yapay zeka destekli BluEyes plaka tanıma sistemleri ile ekonomik ve akıllı çözümler elde edebilirsiniz.