Otopark Plaka Tanıma Sistemleri

Ücretli Otopark Plaka Tanıma ve Okuma Çözümlerimiz

Plaka tanıma sistemleri, plakalarda bulunan karakterleri tanımlayarak araç plakalarının okunması için tasarlanmış yazılım tabanlı teknolojilerden oluşur. Bu sistemler otopark, AVM, iş merkezleri ve bazı kamu kuruluşlarının giriş ve çıkışlarında kullanılır.

Plaka Tanıma Sistemi Nedir?

Otopark plaka tanıma sistemi, otoparka giriş-çıkış yapan araçların plakasını otomatik olarak algılayan ve sadece önceden müsaade edilmiş araçlara bariyeri açan bir sistemdir. Bu sistem otopark kullanıcılarının kumanda veya kart taşıma zorunluluğunu ortadan kaldırır. Böylece AVM, rezidans veya kamu kuruluşu otoparklarını kullanan müşterilerin daha hızlı giriş çıkış yapmalarına yardımcı olur. Bu sistemin en önemli kriteri okuma başarı oranıdır. Profesyonel bir kurulumla beraber okuma oranı yüzde yüze yakın bir başarıyla elde edilebilir.

blank

Plaka Tanıma Sistemi Nerelerde Kullanılır?

Otopark plaka tanıma sistemlerinin alışveriş merkezleri, site, toplu konutlar, hastaneler, oteller, ticari binalara ait otoparklarda kullanımı yaygındır.

Otopark Plaka Tanıma Sistemi Nasıl Çalışır?

Otopark plaka tanıma sistemleri, farklı hızlarda ve farklı ortam koşullarında sorunsuz bir şekilde çalışır. Bu sistemlerin en önemli çalışma mantığı ve faydaları şunlardır:

 • Beyaz veya kara listeler oluşturma imkanı sunar.
 • Plaka tanıma sistemlerinin video izleme sistemine entegrasyonu sağlanarak tek bir operatör aracılığıyla yönetilmesi sağlanır. Ayrıca saklanan veriler otomatik olarak yapılandırılır.
 • Plaka tanıma sistemleri giriş kartı veya bariyer kumandası kullanma zorunluluğunu ortadan kaldırır.
 • Bu sistemler bariyerlerin otomatik olarak açılıp kapanmasını sağladığı için giriş ve çıkışlardaki bekleme süreleri azalır.
 • Otopark ve AVM gibi yoğun giriş çıkış yapılan alanlardaki trafik yoğunluğu en aza iner.
 • İçeride bulunan tüm araçların plakası anlık olarak takip edilebilir. Bu bilgiler gerektiğinde istenilen tarih ve saat aralığına göre araçların fotoğrafları ile birlikte rapor halinde alınabilir.
blank

Otopark Plaka Tanıma Sistemi Nasıl Seçilir?

Sektörünüz için en uygun otopark plaka tanıma sistemini seçerken dikkat etmeniz gerekenler şu şekilde özetlenebilir:

 • Yeterli Bütçe Ayrılmalıdır

Otopark plaka tanıma sistemleri, güvenlik açısından önemli bir role sahiptir. Ayrıca sahip oldukları detaylı yazılım özellikleri nedeniyle belli seviyede maliyet getirir. Bu nedenle, yeterli bütçeyi ayırmanız gerektiğini unutmamalısınız.

 • Geniş Bir Veri Tabanına Sahip Olmalıdır

Otopark plaka tanıma sistemleri, plakası tanımlı olan yüzlerce ait görüntüleri ve diğer giriş çıkış bilgilerini depolayabilecek geniş bir veri tabanına sahip olmalıdır. Ayrıca farklı plaka tanıma sistemleri ile ortak veri tabanını kullanan sistemler güvenlik açısından büyük bir avantaj sağlar.

 
 • Yüksek Seviyede Görüntü Kalitesi Sunmalıdır

Otopark plaka tanıma sistemlerinin veri tabanında yer alan bilgilerin doğru ve anlaşılabilir olması çok önemlidir. Bu nedenle, bu sistemlere ait kameraların yüksek çözünürlükte ve alınan görüntülerin işlenebilir olması gerekir.

 • Görüntü Alma Açısı ve Mesafesi Dikkate Alınmalıdır

Otopark plaka tanıma sistemi tercihinde, kurulacak bölgedeki açılar ve mesafeler mutlaka göz önünde bulundurulmalıdır. Böylece plakaların doğru ve net bir şekilde okunması sağlanabilir. Plaka tanıma sistemleri; genel olarak yatay pozisyonda 15 derece, dikey pozisyonda ise 30 dereceyi geçmeyecek bir şekilde monte edilmelidir. Birçok aracın plakasının aynı anda okunabilmesi de bu şekilde doğru açılarda kurulum yapılarak gerçekleştirilebilir.

 • Kamera Aydınlatması Yeterli Olmalıdır

Plaka tanımlaması için ortam aydınlatmasının iyi olması gerekir. Plakanın parlaması, karanlık ortam ve aracın hızlı yol alması gibi nedenler plakanın okunmasını güçleştirebilir. Bu nedenle mutlaka kamera aydınlatması yeterli seviyede olan plaka tanıma sistemleri tercih edilmelidir. Ayrıca normal aydınlatma araçları haricinde kızılötesi kameralar yardımıyla da plaka okuma işlemi kolaylaştırabilir.

 • Hava Koşullarına Dayanıklı Olmalıdır

Seçtiğiniz otopark plaka tanıma sistemlerinin ısı, nem, sıcak ve soğuk gibi meteorolojik faktörlerden etkilenmemesine özen göstermelisiniz. Ayrıca bu sistemlerin su, yağmur, kar, toz ve rüzgar gibi doğal etkenlere karşı da dayanıklı olup olmadığı mutlaka kontrol edilmelidir.

 • Teknik Servis ve Garanti İmkanı Sunmalıdır

Otopark plaka tanıma sistemlerinin bakım için teknik servis ve garanti imkanı sunması çok önemlidir. Böylece ihtiyaç duyulan donanımsal bakımların zamanında ve daha düşük maliyetlerle yapılması sağlanabilir.

Plaka sistemi seçilirken piyasa araştırması yapılmalı ve ürün-maliyet dengesi de mutlaka gözetilmelidir. BluEyes, plaka tanıma sistemlerinin öncü üretim kuruluşlarından biridir ve Türkiye’ye distribütörlük vermektedir. Siz de sektörünüze özel otopark plaka tanıma sistemi çözümleriniz için bize ulaşabilirsiniz.